۵ شهر خنک شمالی برای سفر در تابستان

سفر تابستانی به مناطق خنک

تابستان برای خیلی از ما فصل سفر و تفریح و گشت و گذار است. البته، ممکن است، به خاطر گرمای شدید هوا، از سفر رفتن در ایران منصرف شویم. اما پیشنهاد می‌کنیم، که به خاطر هوای گرم، سفرهای دلچسب تابستانی را از دست ندهید.

برای آنکه بتوانید از سفرهای تابستانی لذت ببرید و هوای گرم را نیز مانعی بر سر راه خود نبینید، بهتر است مقصد خود را تغییر بدهید. اغلب آدم‌ها تصور می‌کنند، که فصل تابستان،‌ فقط مخصوص سفر به شهرهایی است که دریا دارند. یعنی مقصد اول و آخری که برای سفرهای تابستانی خود برنامه‌ریزی می‌کنند، شهرهای ساحلی است. اما داشتن برنامه برای سفر به شهرهای دریایی و ساحلی در روزهای گرم وسط تابستان، اصلا منطقی نیست.

در شهرهای ساحلی، گرمای آفتاب و رطوبت زیاد دست به دست هم می‌دهند، تا از سفر خود لذت نبرید. حتی گرمای وسط تابستان، برای آفتاب گرفتن و برنزه شدن هم مناسب نیست و اگر قصد برنزه شدن دارید، بهتر است، اوایل و اواخر تابستان را برای سفرهای ساحلی به این منظور انتخاب کنید.

خب، حتما الان می‌پرسید، پس برای سفر در اواسط تابستان، کدام مناطق مناسب هستند و چه مقصدی را باید انتخاب کنیم؟ برای سفر در چنین زمان گرمی، بهتر است شهرهای جنگلی در کوهستان را انتخاب کنید. این شهرهای در تابستان نیز آب و هوای خنکی دارند و به دلیل داشتن ارتفاع، میزان رطوبت دریا در آن‌ها کمتر است. در ادامه این مقاله، ۵ شهر شمالی را که برای سفر در هوای گرم اواسط تابستان مناسب هستند، به شما معرفی می‌کنیم:

روستای خنک و زیبای فیلبند در مازندران

مقصد خنک تابستانی

روستای زیبای فیلبند به بام مازندران نیز معروف است. روستای فیلبند یکی از خنک ترین و زیباترین روستاهای مازندران به حساب می‌آید و در مناطق جنوبی بابل قرار گرفته است. اگر رویای دیدن پدیده اقیانوس ابر را در سر دارید، سفر به این منطقه، می‌تواند رویای شما را برآورده کند.

ارتفاع این ییلاق زیبا از سطح دریا حدود ۲ هزار و ۷۰۰ متر است. به همین دلیل، روستا بر فراز ابرها قرار دارد و ساکنان آن روی ابرها زندگی می‌کنند. این منطقه به دلیل قرارگیری در ارتفاع بسیار زیاد، زمستان‌های بسیار سرد دارد و تقریبا ۷ ماه از سال، تماما پوشیده از برف است. تابستان‌های فیلبند نیز به همان نسبت خنک و دلپذیر است.

برای دسترسی به ییلاق فیلبند باید از جاده هراز به طرف شمال حرکت کنید. پس از حدود ۱۰۰ کیلومتر، به فرعی روستای فیلبند یا روستای سنگ چال خواهید رسید و از این مسیر می‌توانید به طرف مقصد خنک و تابستانی خود حرکت کنید. این نکته را فراموش نکنید که هنگام سفر به ییلاقات فیلبند حتی در فصل تابستان، حتما لباس گرم همراه خود داشته باشید.

روستای منحصر به فرد جهان نما در گرگان

مقصد خنک تابستانی

یکی از شهرهای خنک ایران برای سفرهای تابستانی، منطقه جهان‌نما در شهر گرگان و استان گلستان می‌باشد. روستای شمالی جهان‏ نما به دلیل داشتن موقعیت طبیعی، اقلیم ویژه و همچنین استقرار در منطقه حفاظت شده، دارای مناظر و جلوه‏های منحصر به فردی است.

ارتفاعات و چشم اندازهای طبیعی بسیار زیبای این منطقه در تمام فصل‌های سال، به خصوص در بهار، تابستان و پاییز پر از طراوت و زیبایی شگفت انگیز می‌باشد.

این منطقه نظر اغلب مسافران و طبیعت گردان به خود جلب می‌کند. دهکده جذاب جهان نما، در دامنه کوه جهان نما واقع شده است. این منطقه ۳ هزار و ۸۶ متر از سطح دریا ارتفاع دارد و به همین دلیل در فصول گرم سال، هوای خنک و خوشایندی دارد. در واقع قدم زدن در جهان نما، درست مانند قدم زدن در پشت بام شهر گرگان خواهد بود.

ییلاقات باصفای ماسال در گیلان

مقصد خنک تابستانی

ماسال یکی از شهرهای خنک ایران است که برای سفر در تابستان انتخاب افراد بسیاری می‌باشد. ییلاقات باصفای ماسال به تازگی طرفداران بسیاری را در بین طبیعت گردان و مسافران شهرهای شمالی از آنِ خود کرده است. معروف‌ترین ییلاق منطقه ماسال، ییلاق اولسبلنگاه است و از فراز آن می‌توان شاهد پدیده اقیانوس ابر و همچنین مناظر سرسبز و زیبای اطراف بود.

اگر قصد دارید در تابستان به ماسال سفر کنید، نگران امکانات یا محل اقامت خود نباشید. در این منطقه علاوه بر وجود خانه‌ها و کلبه‌هایی برای اجاره کردن، هتلی مجهز نیز برای پذیرایی از توریست‌ها و مسافران ماسال نیز وجود دارد. در ماسال، تجربه خوردن غذاهای محلی در رستوران‌های محلی را فراموش نکنید و از دست ندهید.

برای رسیدن به ییلاق اولسبلنگاه در ماسال، ابتدا باید وارد شهر ماسال شوید. پس از گشت و گذار در این شهر کوچک، با توجه به تابلوهای راهنمایی که وجود دارند، به سمت جاده جنگلی و زیبای ییلاقات ماسال حرکت کنید. توجه داشته باشید، که در ابتدای مسیر ورود به این جاده، یک عوارضی وجود دارد و مبلغ ۵۰۰۰ هزار تومان را از خودرو به عنوان ورودی دریافت می‌کند.

روستاهای اطراف آلاشت در مازندران

مقصد خنک تابستانی

آلاشت یکی از شهرهای شهرستان سوادکوه در استان مازندران است. زبان مردم آلاشت مازندرانی است، نام آلاشت نیز در زبان مازندرانی به معنی آشیانه عقاب است. منطقه آلاشت دارای طبیعتی زیبا و بکر و پر از آبشار است. یکی از این آبشارها به نام آبشار نارم در روستای چرات واقع در سی و پنج کیلومتری جنوب غرب آلاشت قرار دارد.

منطقه آلاشت، یکی از مناطق خنک شمالی است که برای سفر در فصل تابستان مقصد مناسبی به شمار می‌رود. یکی از آبشارهای این شهر به نام آبشار نارم در روستای چرات قرار گرفته است. چرات یکی از روستاهای حوالی آلاشت در استان مازندران است.

آلاشت در ارتفاع ۱۹۰۰ متری سطح دریا قرار گرفته است. بازه دمای این شهر معمولا بین ۷/۵ تا ۱۰ درجه سانتی‌گراد و میانگین بارندگی سالانه آن بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ میلی‌لیتر است. از دیگر روستاهای زیبای اطراف شهر آلاشت می توان به روستای بسیار زیبا سرین با طبیعت بکر اشاره کرد.

این روستا محیطی دنج و بسیار خوش آب و هوا می‌باشد و به دلیل آنکه کمتر شناخته شده، طبیعت و معماری بکر خود را حفظ کرده است. آب و هوای تازه و مه‌های زیبا از ویژگی‌های بارز این روستای زیبا می‌باشد.

شهر خنک و تاریخی ماسوله در گیلان

مقصد خنک تابستانی

یکی از شهرهای خنک و تاریخی شمال ایران که مقصد خوبی برای سفر در فصل تابستان به حساب می‌آید، ماسوله است. این روستای خنک و تاریخی به عنوان یکی از ارزشمندترین و سرسبزترین مناطق شمال ایران شناخته شده است.

ماسوله دارای آب و هوایی مه آلود و تابستان‌های خنک و دلپذیر است. ماسوله برای مسافران مقصدی تابستانه به حساب می‌آید. ماسوله در جنوب غربی استان گیلان و در بخش سردارجنگل فومن، ۶۰ کیلومتری شهر رشت ۳۶ کیلومتری شهر فومن و ۲۰ کیلومتری شهر ماکلوان واقع شده است.

این شهر به دلیل جاذبه‌های تاریخی متعددی که دارد تحت حفاظت میراث فرهنگی و منابع طبیعی قرار گرفته است و سالانه پذیرای ده‌ها هزار گردشگر و توریست می‌باشد.

شهر ماسوله دارای کوهستان‌‌های مرتفع، جنگل و ییلاقات سرسبز با جلوه‌‌های طبیعی جذاب و فراوان است. جاذبه‌های طبیعی ماسوله در اواخر فصل‌های بهار و تابستان، مورد توجه بیشتری قرار دارد. قله شاه معلم در ماسوله با ارتفاع ۳ هزار و ۵۰ متر، از بلندترین مناطق استان گیلان است که مقصدی جذاب برای گروه‌های کوهنوردی به حساب می‌آید.

نوشته ۵ شهر خنک شمالی برای سفر در تابستان اولین بار در مجله اينترنتي مَگُ بُن. پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *