سفر با قطار امنیت بیش‌تری دارد، یا سفر با هواپیما؟

سفر با قطار

همه ما وقتی می‌خواهیم برای سفرهای خود در تعطیلات برنامه ریزی کنیم، اولین چیزی که به آن فکر می‌کنیم این است که با چه وسیله نقلیه‌ای به سفر برویم. این وسواس به ذهنمان می‌افتد که سفر با قطار امن‌تر و مطمئن‌تر است، یا با هواپیما؟ حتی خیلی از اوقات به سفر با اتوبوس و خودروی شخصی خود نیز فکر می‌کنیم.

خب حالا شاید با خودتان فکر کنید که قطعا سفر با قطار از همه وسایل نقلیه دیگر امنیت بیش‌تری دارد و مسافرت رفتن با این وسیله نقلیه از هر وسیله نقلیه‌ای آسان‌تر است. اما باید به شما بگوییم که این موضوع همیشه درست نیست و همه چیز کاملا بستگی به ذهنیت و موقعیت شما دارد.

همان‌قدر که سفر با قطار می‌تواند خاطره انگیز باشد، سفر پروازی با هواپیما نیز می‌تواند خاطره انگیز و آسان باشد. فکر کنید که قرار است به شهری سفر کنید که هزار کیلومتر با شهر شما فاصله دارد، قطعا اگر سفر با قطار را انتخاب کنید، شرایط متفاوتی نسبت به زمانی که سفر با هواپیما را انتخاب کنید، خواهید داشت.

سفر با قطار
travel-with-train-or-airplane

بیایید در مرحله اول تصمیم بگیرید که هنگام برنامه ریزی برای سفر و انتخاب وسیله نقلیه سفر، به اتفاقات ناگوار و حوادث ناگهانی فکر نکنید. در مرحله دوم بهتر است به این فکر کنید که قرار است چه روزهای زیبا و پرآرامشی در سفر داشته باشید و چه اتفاقات خوبی منتظر شما است. در نهایت همه جوانب سفر را بررسی کنید و پس از آن انتخاب کنید که با قطار به مسافرت بروید یا با هواپیما، حتی می‌توانید به سفر با اتوبوس یا ماشین شخصی خودتان نیز فکر کنید.

برای سفر رفتن، چه عواملی را باید بررسی کنیم؟

هر وقت برای رفتن به سفر تصمیم می‌گیرید، بهتر است برخی عوامل را بررسی کنید. این عوامل تاثیر زیادی بر کیفیت سفر شما می‌گذارد و باعث می‌شود سفری با برنامه داشته باشید و هیچ چیز را از دست ندهید. سفر رفتن همیشه صرفا برای استراحت کردن نیست و بعضی اوقات ممکن است جنبه‌های دیگری نیز داشته باشد. بنابراین هنگام برنامه‌ریزی برای سفر حتما چند نکته رو به طور واضح و کامل مشخص کنید.

در ادامه به شما می‌گوییم که چگونه پلن سفر خود را انتخاب کنید، برنامه‌ها را بچینید و چه چیزهایی را هنگام برنامه ریزی برای سفر خود به طور دقیق مشخص کنید، تا هنگام سفر دچار مشکل نشوید و نهایت استفاده را از هزینه و زمانی که برای سفر گذاشته‌اید، ببرید.

چه هدفی از سفر دارید؟

اولین چیزی که هنگام برنامه ریزی برای سفر باید از خودتان بپرسید، آن است که هدف و قصدتان از رفتن به سفر چیست. هدف‌های زیادی وجود دارند که آدم را وادار به سفر رفتن می‌کنند. مثلا اگر ماه‌های سختی را پشت سرگذاشته‌اید و خستگی بر وجود شما چیره شده است، دوست دارید با هدف استراحت و رفع خستگی به مسافرت بروید.

گاهی ممکن است بخواهید وضعیت خودتان را در شغل یا تخصصی که دارید بهبود بخشید و در ورکشاپ‌ها و همایش‌های مختلف شرکت کنید، در این صورت باید به شهرهایی سفر کنید که این دسته از برنامه‌های آموزشی در آنجا برگزار می‌شود. به این ترتیب هدف شما از سفر رفتن آموزشی و پیشرفت است.

زمانی ممکن است احساس کنید که نیاز به کمی تفریح و هیجان دارید و می‌خواهید کمی سرگرم شوید، در این صورت هدف شما از سفر تفریحی است. اهداف سفر می‌تواند چیزهای دیگری هم باشد؛ طبیعت گردی، زیارتی، درمانی، تحقیقاتی و هر هدف دیگری که به ذهن شما می‌رسد.

در اولین قدم، هنگام برنامه‌ریزی برای سفر، ابتدا هدف خود و همسفرانتان را از رفتن به مسافرت مشخص کنید، سپس آن را به همراه جزئیاتی که انتظار دارید در سفر وجود داشته باشد در دفترچه‌ای یادداشت کنید. به این ترتیب در مراحل بعدی می‌توانید تصمیم بگیرید که برای مراحل بعدی، باید چه قدمی بردارید.

چقدر زمان دارید؟

چند روز، یک هفته، ده روز، یک ماه یا چند ماه می‌خواهید برای مسافرت رفتن زمان بگذارید؟ باید زمان دقیقی را که می‌خواهید به سفر رفتن احتصاص دهید، محاسبه کنید. به این ترتیب می‌توان برنامه‌ریزی فوق‌العاده پربارتری داشته باشید.

زمان در سفر و نحوه انتخاب وسیله نقلیه مناسب سفر نقش مهمی دارد. اگر فکر می‌کنید، زمان شما اهمیتی بر کیفیت سفرتان نخواهد گذاشت، باید بگویم که سخت در اشتباهید. اگر از ابتدا مشخص باشد که چقدر می‌توانید در سفر بمانید و برای همه کارهایی که می‌خواهید انجام دهید، چقدر وقت هست، آن‌وقت می‌توانید بهترین استفاده را از سفر خود داشته باشید.

چقدر می‌خواهید هزینه کنید؟

هزینه نیز موضوع مهمی است که قطعا هر فردی پیش از فکر کردن به سفر، به آن فکر می‌کند. اینکه چقدر پول دارید و چقدر می‌توانید از آن پول را در سفرتان هزینه کنید، داستان پیچیده ای نیست.

همه چیز باید واضح و روشن باشد، با خودتان تعارف نداشته باشید، همه هزینه‌ها را دسته بندی کنید، از هزینه اقامت و بلیط و رفت و آمد گرفته تا هزینه خورد و خوراک و خرید و سوغاتی و اتفاقات غیرمنتظره‌ای همچون بیمار شدن ناگهانی. به این ترتیب می‌توانید هزینه‌های خود را مدیریت و برنامه‌ریزی کنید.

به کجا می‌خواهید سفر کنید؟

این خیلی مهم است که از ابتدا تصمیم بگیرید به کجا می‌خواهید سفر کنید و آیا قرار است پس از سفر به یک جا، در اطراف آنجا هم گشت و گذار داشته باشید یا نه. داشتن مقصد یا مقاصد مشخص برای سفر بسیار اهمیت دارد، زیرا مشخص کننده زمان و مقدار هزینه‌ای است که می‌خواهید صرف کنید.

اگر برنامه درستی بچینید و اهداف خود را به درستی مشخص کنید، در نهایت می‌توانید بیشترین بهره را از سفر خود کسب کنید. بنابراین سعی کنید برای سفر جایی را انتخاب کنید که مطابق با هدف اولیه شما از سفر باشد. اینکه بخواهید برای استراحت و آرامش به سفر بروید اما مقصدی پرهیجان انتخاب کنید، اصلا منطقی نیست و نه تنها باعث دلخوشی از سفر نخواهد شد، بلکه ممکن است شما را خسته هم بکند.

travel-with-train-or-airplane

حالا واقعا سفر با قطار بهتر است یا هواپیما؟

خب حالا که اهداف و برنامه‌های خود را برای شروع مسافرت مشخص کردید،‌‌ نوبت آن رسیده که برای رسیدن به مقصد، وسیله نقلیه مورد نیاز را استفاده کنید. برای انتخاب وسیله نقلیه مناسب و خریدن بلیط باید زود اقدام کنید. می‌پرسید چرا؟ خب من به شما می‌گویم: اگر بخواهید با ماشین شخصی سفر کنید، باید زودتر برای چکاپ‌های واجب و تعمیرات احتمالی لازم اقدام کنید، اگر بخواهید با اتوبوس سفر کنید، باید در یک اتوبوس خوب و روی یک صندلی خوب بلیط بگیرید، زیرا سفر با اتوبوس شرایط خسته‌کننده خاص خود را دارد و در صورتی که جای خوبی نداشته باشید، ممکن است خیلی اذیت شوید.

در نهایت اگر قرار است با قطار یا هواپیما سفر کنید، برای آنکه بتوانید بلیطی با تعداد، قیمت مناسب و در ساعت و روز مورد نظر خود تهیه کنید بهتر است یک یا چند هفته زودتر از زمان مشخصتان برای آغاز سفر بلیط بگیرید. در این صورت دیگر نگران گیر نیامدن بلیط و کم بودن ظرفیت پروازها یا قطارها نخواهید شد و با خیال آسوده سفر خود را آغاز خواهید کرد.

اکنون سوال این است که سفر با قطار بهتر است یا با هواپیما؟ بگذارید جواب را اینطور بدهیم که؛ هر دوی این وسایل نقلیه خوب هستند و می‌توانند برای شما مناسب باشند، اما اینکه کدام را انتخاب کنید؛ به هزینه‌ای که می‌خواهید صرف کنید، مقصدتان، تعداد همراهانتان، وضعیت سلامتی خودتان و همراهانتان، زمان سفرتان و در نهایت زمانتان بستگی دارد.

سفر با قطار

سفر با قطار

سفر با قطار می‌تواند بسیار خاطره انگیز یا بسیار خسته کننده باشد. اگر شما اهل لذت بردن از مسیر و خوش سفر باشید، قطعا از سفر با قطار بسیار لذت می‌برید. اما اگر فردی باشید که دوست دارد، زودتر به مقصد برسد و از گشت و گذار در مقصد لذت ببرد، بنابراین در قطار حوصله شما سر می‌رود و از به طول آمدن مسیر کسل و خسته خواهید شد.

در ادامه مزایا و معایب سفر با قطار را برای شما توضیح می‌دهیم، آنگاه خودتان می‌توانید تشخیص دهید که سفر با قطار برای شما مناسب است یا خیر؟

مزایای سفر با قطار:

قطار وسیله نقلیه‌ای است که سفر با آن بسیار آسان اما زمان‌بر است. اگر زمان کمی برای سفر دارید، قطار را به شما پیشنهاد نمی‌کنیم. اما اگر زمان زیادی دارید و می‌خواهید در هزینه‌های خود نیز صرفه‌جویی کنید، قطار بهترین گزینه برای رفتن به سفر است.

قطار انواع بسیار متنوعی دارد که شما می‌توانید با توجه به نیاز خود، قطار مورد نظرتان را برای سفر انتخاب کنید. همچنین از آنجایی که امکان دور هم نشستن و استراحت کردن در قطار برای شما و همسفرانتان وجود دارد، می‌توانید از زمانی که در قطار به سر می‌برید، برای معاشرت یا استراحت استفاده کنید.

امنیت سفر با قطار بسیار زیاد است، به خصوص در زمان‌هایی که هوا سرد یا برفی و بارانی است، معمولا ساعت حرکت قطار به تاخیر نمی‌افتد و وقتتان هدر نمی‌رود. همچنین برای راه‌های نزدیک، قطار می‌تواند یک مسیر سریع برای رسیدن به مقصد باشد.

معایب سفر با قطار:

یکی از بزرگ‌ترین عیب‌های قطار آن است که در مسافت‌های طولانی، باید زمان زیادی را در راه بگذرانید تا به مقصد برسید. از معایب دیگر سفر با قطار آن است که نمی‌توانید به همه جای دنیا مستقیما سفر کنید و برای سفر به کشورهای دیگر باید در مرز برای تغییر قطار یا وسیله نقلیه خود معطل شوید.

سفر با قطار هر چند جذابیت‌های زیادی دارد، اما برای برخی افراد مشکل‌ساز است. عده‌ای از افراد هنگام حرکت قطار دچار سرگیجه و حالت تهوع می‌شوند. از آنجایی که برای برخی از سفرها باید مدت زمانی طولانی را سپری کنید، اگر تنها باشید، مجبورید در کنار همسفرهای غریبه‌ای که نمی‌شناسید، بنشینید و اگر از آن دسته افرادی باشید که به حریم خصوصی خود حساس هستید، در سفر با قطار معذب خواهید شد.

در اغلب قطارها، مجبور هستید بارها و چمدان‌های خود را با دست خودتان جا به جا کنید و کسی آن را برای شما نگهداری نخواهد کرد. همچنین در صورت گرم یا سرد بودن هوای داخل قطار، اگر تنظیم درجه حرارت دستی باشد؛ ممکن است به دلیل تفاوت نظر با همسفرانتان از دمای هوا لذت نبرید و اگر تنظیم درجه حرارت کلی باشد؛ نمی‌توانید آن را براساس نیاز خود تغییر دهید.

travel-with-train-or-airplane

سفر با هواپیما

سفر با هواپیما می‌تواند یک لذت بزرگ برای عاشقان پرواز و یک عذاب بزرگ برای افرادی باشد که از پرواز و ارتفاع می‌ترسند. پس نمی‌توان گفت که سفر با هواپیما قطعا برای کدام دسته از آدم‌ها مناسب یا نامناسب است. هواپیماها نیز مانند قطارها، انواع مختلفی دارند و براساس امکانات و صندلی‌هایشان، قیمت بلیت‌هایشان نیز متفاوت است.

جالب است بدانید که پس از ناپدید شدن پرواز معروف مالزی و در پی بروز چند سانحه هوایی پر سر و صدا در جهان، تحقیقات گسترده‌ای در زمینه امنیت وسایل نقلیه برای سفر انجام و مشخص شد که برخلاف باور رایج در بین مردم، هواپیما امن‌ترین وسیله نقلیه دنیا برای سفر کردن به حساب می‌آید. در واقع سانحه‌های هوایی بسیار کم‌تر از سانحه‌های جاده‌ای و ریلی در دنیا اتفاق می‌افتند، تنها به دلیل آن‌که این سوانح بسیار مورد توجه مردم و رسانه‌ها قرار می‌گیرد، سر و صدای بیشتری می‌کند و بیشتر در اذهان عمومی ماندگار می‌شود.

مزایای سفر با هواپیما:

سفر به هواپیما مزایای بسیاری دارد. نخستین مزیت آن این است که شما بسیار زودتر از هر مسیر دیگری به مقصد می‌رسید. همچنین هواپیما تقریبا به تمام نقاط مختلف دنیا پرواز می‌کند و محدودیتی برای سفرهای شما ایجاد نمی‌کند. با هواپیما می‌توانید از روی اقیانوس‌ها و کوه‌های بلند عبور کنید و در ارتفاعی بالاتر از آب و هوای خراب و طوفانی پرواز کنید.

مزیت دیگر هواپیما آن است که امنیت بالاتری نسبت به سایر وسایل نقلیه سفری دارد و امکانات رفاهی کاملی در سفر با هواپیما برایتان فرآهم است. همچنین در هواپیما می‌توانید بار و چمدان خود را به باربری بسپارید و در مقصد تحویل بگیرید.

معایب سفر با هواپیما:

یکی از بزرگ‌ترین معایب هواپیما، قیمت گران بلیط‌های آن است. به همین دلیل این وسیله نقلیه برای سفر بسیاری از مسافران، اقتصادی و به صرفه نیست. همچنین در سفرهای هوایی برای بارها و چمدان‌های شما که از حداکثر وزن عنوان شده توسط شرکت هواپیمایی بیش‌تر باشد،‌هزینه اضافی نیز دریافت می‌شود. همچنین به همراه بردن برخی از لوازم و وسایل در هواپیما ممنوع است.

معمولا فرودگاه‌ها خارج از شهرها واقع شده‌اند و به همین دلیل هنگامی که می‌خواهید با هواپیما به سفر بروید، باید زمانی را برای رسیدن به فرودگاه در نظر بگیرید. یکی دیگر از معایب سفر با هواپیما گرفتگی گوش‌ها و حالت تهوع است. این شرایط ممکن است برای برخی از افراد پیش آید.

اگر کودک یا نوزادی دارید، سفر با هواپیما ممکن است کمی شما را به دردسر اندازد. زیرا نشستن طولانی مدت برای کودکان خسته کننده است و پرواز در ارتفاع باعث گوش درد شدن بعضی از نوزادان و گریه کردن مداوم آن‌ها در طول پرواز می‌شود. به علاوه مادران باردار نیز برای سفر با هواپیما محدودیت‌هایی دارند که پیش از اقدام برای پرواز باید از پزشک خود اجازه بگیرند.

اگر میگرن داشته باشید، پرواز در هواپیما می‌تواند باعث تحریک آن شود و شما را به دردسر اندازد. به علاوه در سفرهای طولانی، جایی برای قدم زدن ندارید و ممکن است از نشستن یا خوابیدن خسته شوید. در نهایت اگر اتفاق غیرمنتظره‌ای در هواپیما به وجود بیاید، کاری از دستتان بر نمی‌آید و تنها می‌توانید با رعایت نکات ایمنی محدودی مانند گذاشتن ماسک اکسیژن یا پوشیدن جلیقه نجات با حادثه مقابله کنید و این کارها ممکن است برای نجات جانتان چندان موثر نباشد.

اکنون که با مزایا و معایب سفر با قطار و هواپیما آشنا شدید، بهتر می‌توانید شرایط را بسنجید و تصمیم بگیرید که برای سفرهای تنها یا خانوادگی خود کدام وسیله نقلیه را انتخاب کنید. فراموش نکنید که برای خریدن بلیط هواپیما یا قطار لازم نیست جایی بروید و به آسانی می‌توانید با استفاده از سرویس‌های آنلاین و سایت‌های معتبر خرید و فروش بلیط، برای خود و خانواده‌تان بلیط بخرید و مقدمات یک سفر عالی را بچینید. آرزو می‌کنیم که سفر خوب و خوشی داشته باشید.

نوشته سفر با قطار امنیت بیش‌تری دارد، یا سفر با هواپیما؟ اولین بار در مجله اينترنتي مَگُ بُن. پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *