کارهایی که هنگام سوار شدن به هواپیما نباید انجام دهید

سوار شدن به هواپیما

هنگام سوار شدن به هواپیما مهم‌ترین انتظار افراد، امن بودن و راحت بودن پرواز است. در واقع هدف اصلی کسانی که برای سفر سوار هواپیما می‌شوند و پرواز را تجربه می‌کنند، آن است که سریع، بدون دردسر و با خیال راحت و آسوده به مقصد برسند.

هر پرواز امن و بی‌دردسر نیازمند رعایت شرایط خاصی است. این شرایط خاص نه تنها از طرف شرکت هواپیمایی و کادر پروازی باید رعایت شود، بلکه از سوی مسافران نیز باید به آن‌ها توجه شود. هر چند مسافرت با هواپیما راحت‌تر از مسافرت با سایر وسایل نقلیه است،‌ اما نیازمند استانداردهای رفتاری خاص خودش نیز هست.

در اینجا قرار است از کارهایی مطلع شوید که هنگام سوار شدن به هواپیما، پیش از آن یا در زمان سفرهای پروازی نباید انجام دهید، تا با انجام آن‌ها دچار دردسرهای احتمالی نشوید. انجام ندادن این کارها در واقع برای شما محدودیت به حساب نمی‌آید، بلکه به بهتر شدن تجربه شما از شرایط پرواز منجر می‌شود.

سوار شدن به هواپیما

امتحان کردن داروهای جدید

هنگام سوار شدن به هواپیما و پیش از آن، هیچ وقت از داروهای جدیدی که تا به حال سابقه خوردن آن‌ها را نداشته‌اید، استفاده نکنید.احتمال دارد که خوردن یک داروی جدید در زمان انجام یک سفر پروازی شما را به دردسر اندازد. خوردن هر دارویی ممکن است عوارض مربوط به خود را داشته باشد و با قرار گرفتن شما در ارتفاع و جوی متفاوت، عوارض دارو روی بدن شما چندین برابر شود.

بنابراین برای داشتن یک پرواز آرام و به دور از اتفاقات ناگهانی برای سلامت جسمی، بهتر است از مصرف داروهای جدید و امتحان نشده خودداری و مصرف آن‌ها را به بعد از پرواز خود و رسیدن به مقصد موکول کنید.

گوش ندادن به توصیه‌های امنیت پرواز

شاید با خودتان فکر کنید که توصیه‌های امنیت پرواز را حفظ شده‌اید و نیازی به شنیدن آن‌ها ندارید. خب، با این حال بگذارید شما را در شرایط خاصی قرار دهم. تصور کنید که در شرایط اضطراری قرار گرفته‌اید و هواپیما در حال سقوط است. یا اصلا فکر کنید هواپیما آتش گرفته و خیلی سریع باید از آن بیرون بپرید. اینکه در ابتدای پرواز جایگاه درهای اضطراری را تشخیص داده باشید و نحوه استفاده از ماسک اکسیژن یا جلیقه نجات را آموخته باشید، به نجات شما کمک خواهد کرد.

فکر نکنید که این اتفاقات تنها برای دیگران قرار است پیش آید. این رخدادها ممکن است برای همه افراد در هر شرایطی به وجود بیاید. پس با آموختن دوباره و دوباره توصیه‌های امنیت پرواز، نه تنها ضرر نمی‌کنید، بلکه در شرایط خاص می‌توانید جان خود را نجات دهید.

شوخی کردن درباره اسلحه و بمب

هیچ یک از خدمه و امنیت پرواز درباره اسلحه و بمب با شما شوخی ندارند. هیچ کدام از مسافران هم از اینطور شوخی‌ها خوشحال نمی‌شوند و از این قضیه تنها دچار استرس می‌شوند. در یک پرواز هیچ وقت درباره بمب و اسلحه شوخی نکنید.

شوخی شما درباره اینطور مسائل، نه تنها باعث خنده و سرگرمی نمی‌شود، بلکه سایر افراد را روی شما حساس می‌کند و حتی ممکن است شما را دچار دردسرهای امنیتی کند.

سوار شدن به هواپیما

عقب دادن صندلی در زمان غذا خوردن

یکی از بزرگ‌ترین مشکلاتی که در هواپیما برای مسافران پیش می‌آید، عقب بودن صندلی مسافر جلویی در زمان غذا خوردن است. بیایید با هم یک قرار بگذاریم، هنگامی که به عنوان مسافر در هواپیما نشسته‌ایم و زمان غذا خوردن است، صندلی خود را به سمت عقب نخوابانیم.

خواباندن صندلی به سمت عقب در هواپیماهای معمولی، معمولا مسافر پشت سر ما را برای غذا خوردن دچار مشکل می‌کند. بهتر است هنگام توزیع غذا و خوراکی در هواپیما، به احترام سایر مسافران، حواستان به این موضوع باشد و این کار را انجام ندهید.

خوردن غذای سنگین هنگام سوار شدن به هواپیما

خوردن غذاهای سنگین پیش از پرواز و درهنگام سوار شدن به هواپیما باعث اذیت شدن شما می‌شود. اگر به فکر سلامتی خود هستید، بهتر است در روزهایی که قرار است سفر پروازی داشته باشید،‌ غذاها و خوراکی‌های سنگین و چرب نخورید.

به این نکته توجه داشته باشید که در ساعات پرواز نیز مدام در حال خوردن نباشید، خوردن مدام خوراکی در تمام ساعات پرواز، ممکن است مسافران اطراف شما را آزار دهد و تکرار این موضوع آن‌ها را کلافه کند. به مسافران همراه خود احترام بگذارید.

بازی کردن با دکمه صدا کردن مهماندار

در هر پرواز، الویت نخست کادر پروازی تامین امنیت مسافران است. بنابراین اصلا درست نیست که هنگام سوار شدن به هواپیما تمرکز کادر پرواز را از انجام ماموریت اصلیشان به هم بزنیم. به همین دلیل نباید در هنگام پرواز با دکمه‌ای که مهمانداران را خبر می‌کند، مدام بازی کنید.

این دکمه برای زمانی است که شما به خوراکی خاصی نیاز دارید، می‌خواهید پتو بگیرید یا احساس بیماری خاصی می‌کنید. بنابراین دقت کنید که در استفاده از این دکمه کاملا هوشمندانه عمل کنید.

گذاشتن وسایل در مسیر رفت و آمد مسافران دیگر

اگر جای شما در هواپیما، در ردیفی است که یک طرفتان راهروی رفت و آمد است،‌ به هیچ عنوان هیچ وسیله‌ای در کنار راهرو قرار ندهید. شما با این کار امنیت سایر مسافران را به خطر می‌اندازید.

البته در اغلب پروازها، در صورتی که چنین کاری انجام دهید، مهمانداران به شما تذکر می‌دهند. اما تا پیش از تذکر آن‌ها نیز نباید چنین کاری کنید. گذاشتن وسایل در راهروی رفت و آمد هواپیما باعث می‌شود که در مواقع اضطراری مسیر رفت و آمدهای سریع را مسدود کنید و حتی در مواقع عادی، باعث زمین افتادن سایر مسافرانی شوید که قصد عبور از راهرو را دارند.

سوار شدن به هواپیما

اشغال کردن فضایی بیش از صندلی خودتان

هنگام سوار شدن به هواپیما، اگر تنها سفر کنید، اغلب نمی‌دانید چه کسی قرار است کنار شما بنشیند و تا رسیدن به مقصد همسفر کناری شما باشد. صندلی‌های هواپیما عموما کوچک هستند، به خصوص اگر فردی هیکل درشتی داشته باشد یا چاق باشد.

بنابراین برای آنکه به حقوق مسافر کناری شما تجاوز نشود،‌ بهتر است طوری بنشینید و حرکت کنید که وارد محدوده مسافران کناری خود نشوید و آن‌ها را معذب نکنید. بهتر است به حقوق سایر مسافران احترام بگذارید تا با اعتراض یا رفتارهای ناشی از نارضایتی آن‌ها مواجه نشوید و ساعات پروازی خوبی را سپری کنید.

اگر قرار است،‌ دسته‌های صندلیتان را بالا بدهید، حواستان به فردی که کنارتان نشسته هم باشد و از او نیز نظر بخواهید. اگر قرار است حالت صندلی خود را تغییر دهید و کمی استراحت کنید، بهتر است حواستان به مسافر پشت سرتان نیز باشد و اگر او در حال خوردن خوراکی یا استفاده از نمایشگر پشت صندلی شما است، این کار را انجام ندهید.

در آوردن کفش‌هایتان

اینکه کفش‌های راحتی بپوشید تا در طول پرواز آسوده خاطر باشید، اصلا چیز بدی نیست،‌ اما اینکه بخواهید کفش‌هایتان را درآورید و پاهایتان را کنار صندلی جلویی بگذارید، یک بی‌فرهنگی تمام عیار است.

هر محیطی فرهنگ خاص خودش را دارند، هر چند که ممکن است ساعات پروازی طولانی باشد و شما را خسته کند، اما وقتی این موضوع را می‌دانید، باید سعی کنید که کفش‌های راحتی را برای زمان پرواز انتخاب کنید تا نیازی به درآوردن کفش‌هایتان نداشته باشید.

البته اگر مشکلی جدی دارید و مجبور هستید کفش‌های خود را در طول پرواز برای مدت زمانی مشخص درآورید بهتر است با ملاحظه و احترام بسیار زیاد از همسفران اطراف خود اجازه بگیرید و از آن‌ها به خاطر چنین کاری عذرخواهی کنید.

نوشته کارهایی که هنگام سوار شدن به هواپیما نباید انجام دهید اولین بار در مجله اينترنتي مَگُ بُن. پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *