اقامت دائم ایالات متحده آمریکا از طریق ویزاهای استخدام محور

همانطور که می دانید، سیاست مهاجرتی سختگیر ترامپ با روند مهاجرپذیری ایالات متحده آمریکا سر ناسازگاری دارد. این روش مهاجرستیز ترامپ که بنا بر ادعای او می تواند مشکلات اساسی آمریکا را برطرف کند، نگرانی اتباع خارجی را برانگیخته است. دارندگان افتخارات علمی و حرفه ای و سرمایه گذاران (که شرایط بهره مندی از ویزاهای اقامتی EB-1، EB-2 NIW و EB-5 را دارا می باشند) احتمال دارد در این فضای غیرمهاجرپذیری کسب اقامت دائم آمریکا را دور از دسترس یا غیرواقع بینانه تلقی کنند. این در حالی است که واقعیت درستی این موضوع را به چالش می کشد.

مهاجرت آمریکا

دونالد ترامپ بارها موافقت خود را نسبت به مهاجرت افراد دارای صلاحیت، متخصص و تحصیل کرده ابراز کرده است، اشخاصی که شایستگی رشد، تعالی و کامیابی در ایالات متحده آمریکا را داشته و در مسیر پیشرفت هرچه بیشتر اقتصاد آمریکا گام بردارند. دونالد ترامپ در جریان کنفرانس مطبوعاتی در تاریخ ۴ ژانویه ۲۰۱۹، اهمیت اِعمال سیستم مهاجرتی صلاحیت محور را یادآور شد.

آمار بالای قبولی پرونده های مهاجرتی استخدام محور، حاکی از گرایش ایالات متحده آمریکا به سیستم مهاجرتی صلاحیت مدار است. کسب اقامت دائم آمریکا از طریق گروههای اقامتی استخدام محور نه تنها پس از انتصاب ترامپ شاهد کاهش نبوده، بلکه عکس این موضوع صدق می نماید. در ارتباط با برنامه سرمایه گذاری ای بی-۵، ۱۱,۳۲۱ پرونده از مجموع ۱۲,۱۶۵ پرونده دریافتی در سال ۲۰۱۸ با موافقت اداره مهاجرت همراه بوده است حال آنکه پرونده های مورد تأیید در همین گروه در سال ۲۰۱۶، ۷,۶۳۲ از مجموع ۱۴,۴۴۷ پرونده بوده است. آمار قبولی سایر پرونده های استخدام محور (به غیر از برنامه EB-5 که مشتمل بر ویزاهای EB-1 و EB-2 NIW می باشد) در سال ۲۰۱۷، ۹۰ درصد در مقایسه با ۸۸ درصد در سال ۲۰۱۶ گزارش شده است.

سیستم فعلی مهاجرت آمریکا مناسب افرادی است که در پی بهره گیری از ویزاهای مهاجرتی استخدام محور می باشند. در عین حال می تواند منافع افرادی را که خواستار تسهیل مهاجرت اعضای خانواده خود (فرزندان بزرگسال، خواهر، برادر و والدین) به ایالات متحده می باشند، به خطر اندازد. بدین ترتیب، توصیه می شود که افراد درخواست خود را سریع تر پیش از اعمال هرگونه تغییر اساسی با اداره مهاجرت و خدمات شهروندی آمریکا مطرح نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *